Neerulaua operatsioon

PS 4-1960

Ajakirja PiltPS 4-1960 (2) ja Sõna 1960. aasta aprillikuu numbris on pisikeses kirjas rõõmusõnum moodsa kodu sisustajatele: mööblivabrik “Standard” hakkab uudismööblina tootma diivanilaudu, mis “enamikus kolmenurkse kujuga ja ümarate nurkadega”. Pole kahtlustki, et see uudis tähistab tänaseks klassikaks muutunud neerulaua sündi.

Ajastule iseloomulikult olid ka neerulaual all tikk-kontsad e (mustaks värvitud) pikad koonusjalad, samal ajal kui kontrastne lauaplaat oli kaetud heleda lehtpuu-spooniga.

NN 12-1958kodu

paremal: 1958.a Nõukogude Naises tõdetakse, et “selline uus moodne mööbel on meil veel kahjuks ainult paberil.”

Nagu moeröögatus, sai neerulaud – kolm aastat pärast tootmisse minekut – ajakirja Kunst ja Kodu (KK 1/1963) juhtkirjas tunda torkivat kriitikat:

“Neerukujuline peitsitud harkis jalgadega lauake tõendab kujukalt, et mood minnes ja tulles näib naeruväärne. Ning peagi on meid see mustade jalgadega lauake rohkem ära tüüdanud kui omaaegne trepikujuline lillelaud.”

Nojah, viiekümnendad olid selleks korraks otsa saanud…

LövetGillis Lundgren disainis 1955.aastal Rootsi I-tähega mööbligigandile diivanilaua Lövet: kolme mustaks värvitud tikkjala ja lehekujulise, palisandrispooniga lauaplaadiga. Kuna pikakoivalise laua autosse paigutamine oleks olnud keeruline, siis läks tootmisse ärakeeratavate jalgadega variant. Ringiga tagasi tänases, tuli 2013.aastal viiekümnendate klassikasse kuuluv diivanilaud taas müüki, nüüd Lövbackeni nime all.

Meie neerulaudki võis ju vahepeal kuuri all vedeleda, kuid nüüd üllatab ja rõõmustab selle  omanikku. Võimalik, et kerge konstruktsiooniga diivanilaua jalad ei pidanud lookas kohvilaudade surve all vastu ja hakkasid ohtlikult võdisema. Sellest annab aimu üks leitud lauaplaat, mille jalgade ühendusklotse on üritatud epo-ga lappida, lõpuks on nad lihtsalt kadunud. Hea küll, klotsidega on lihtne, need saab kergesti uued teha.

Stiilsete jalgadega aga juhtub nii, et kuskilt ilmub nelja! tikkjalaga ja polüestersektsioonist laenatud plaadiga diivanilaud ning eeldused neerulaua taastamiseks on loodud. (See pilt on veel puudu..) PS Neerulaua alla läheb ikka kolm jalga.

klotsid puudukuupäev 21.VII 62virtsu 4-jalaline (3)    virtsu 4-jalaline (2)


Kolmejalgse comeback: erineva kujuga, koonusjalgsed diivanilauad on valmistatud heast klassikalisest spoonitud tislerikilbist (vana kapi osadest) – et väärikale materjalile taaskasutusega uus moodne vorm anda. Ülo Kreem valmistab tellimustööna saare- või tammespooniga kaetud plaadist  retrostiilis väikemööblit (lauaplaat mitte laiem kui 58cm). Vaata lähemalt: meister35.blogspot.com.

Laud valge 57cm  heledad jalad11  neerulaud heledad jalad 52cm - Copy

Ümmargune laud 11  Kolmnurkne laud heledad jalad 12

This entry was published on 5. nov. 2014 at 16:00 and is filed under noppeid. Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s